Příručka reáli 2.strana

24. prosince 2014 v 23:48 | Lupa

Měna


Tak jako Řekové mají drachmy, tak i Římané mají svou měnu a tou jsou denáry, sestercie a asy. Převodník je jen pro tuhle hru, aby se to dobře počítalo a měli jste představu kolik co asi stojí, jinak řečeno, aby jste byli finančně gramotní.

Zkratka denáru bude D
Sesterciu S
A Assy mají zkratku AS

1D = 100 KČ
1S = 25 KČ
1AS = 10 KČ

1D = 4 S = 2,5 AS
1D = 10 AS


Zbraně


Když vaše postava přijde do tábora, žádné zbraně pochopitelně nemá. Sice jistě trénovala se zbraněmi v doupěti Lupy, ale do tábora přichází beze zbraně.
K tomu aby měla nějakou svou vlastní zbraň, nejprve musíte nasbírat peníze, které získáte za různé aktivity navíc jako je výpomoc s organizací soutěží, samotná organizace nějaké akce. Když vymyslíte akci, quest nebo soutěž, kterou odsouhlasím, že se bude konat dostanete taky nějaké denáry.

Tabulka plusových bodů:
Výpomoc s organizací akce, soutěže: 1 denár
Vymýšlení akce, soutěže, námět na quest: 2 denáry
Hraní za příšeru v nějakém questu: 3 sestercie
Námět na výpravu: 3 denár
Zúčastnění výpravy: 1 sestercius
Výherci vojenských her: 15 denárů
Účast na vojenských hrách: 2 sestercie
Další drobnosti (co bude potřebné, když budu chtít s něčím pomoct nápíšu to na blog i s odměnou, kdo první napíše do komentářů tomu je úkol svěřen)
Výpomoc v táboře: 3 denáry

Pro ty kdo nechtějí dělat nic navíc a přesto si chtějí něco koupit je i druhá možnost a to vyměnit body dovedností za peníze s kurzem: 1 bod = 1 denár
Vaše postava tím, ale přichází o nějaké skušenosti.
Peníze taky budete dostávat v některé dny, jako jsou třeba Vánoce, každý dostane něco na přilepšenou.

Od toho kolik peněz máte se odvíjí i to z jakého materiálu zbraně budou.

• Imperiální zlato

Tak jako je božský bronz kovem převážně Řeků, tak imperiální zlato je kovem převážně římským. Zbraně z tohoto materiálu mají vlastnosti podobné božskému brobzu.
Když se dostanou pod kůži příšeře, polobohovi nebo někomu jinému kdo má cokoli společného s tímto světem se rozpadne v prach. Zbraně z čistého imperiálního zlata mají však jen bohové a prakticky se nedají sehnat. Proto se většinou setkáváme se slitinami ocele a imeriálního zlata.
Někdy se čisté imperiální zlato využívá na hroty šípů, ty je možné koupit ale jsou hodně drahé.


Oblékání


Co se týče oblékání není to žádná věda, na běžný den nějaké tričko, kalhoty, nebo sukni a pancíř - převeďte si to na sebe. Modelová situace. Ráno vstanete a jdete na snídani, ze snídaně rovnou na cvičiště, nebo se jdete chvíli projít, povídat si, ale pak vaše postava ve výsledku stejně skončí na cvičišti. Upřímě mě by se nechtělo po ránu vracet do kasáren přes celý tábor a oblékat si pancíř. Proč si ho obléct? No, protože budu trénovat/bojovat s po zuby ozbrojenýma chlápkama a holkama jejiž zbraně opravdu nejsou hračky. Nevím jak vy, ale já bych se opravdu bála vlést na cvičiště, kde po mě bude někdo sekat ostrým mečem a střílet šípy a bohové ví co ještě bez pancíře, nebo něčeho jiného co zvyšuje moji šanci na to, že večer zase přijdu do kasáren své kohorty a padnu tam na méně či více pohodlnou postel. Proto mi přijde takové nelogické poslat svoji postavu do bitevní vřavy bez nějaké ochrany jen v triku.

Druhým bodem, který je už trošku obsáhlejší je formální oblékání. Je jasné, že když budeme pořádat nějakou méně formální akci, třeba nějakou odlavu na úspěšné dokončení výpravy. Nemusíte tam nakráček v tunice, na tom ještě tógu kluci a holky v tunikách a palliech, prétorkyně i ve stole. Na podobné příležitosti si choďte jak chcete, samozřejmě je hezké, když si přes triko a džíny přehodíte tógu, protože vám to nic neudělá, ale nemusíte. Kdo četl Bohy Olympu jistě ví, že kombinovat moderní a římské oblečení je v táboře Jupiter docela normální.

Jen Vás musím varovat před modrou barvou, staří Římané ji měli za barbarskou a moc se nedoporučovalo ji nosit. Oranžová je znakem chudoby a odříkání. Fialová náleží jen Senátu a to buď jako celé fialové roucho a nebo s fialovým širokým pruhem po celém okraji látky.

Jiná otazka je, když se třeba slaví některý z velkých Římských svátků. Pak se tak nějak očekává, že budete mít tógu přes tričko a pod ní už jen vysoké boty. Římané totiž nenosili sandály, tak jako Řekové. Sandály jak je známe byly vyhrazené na doma a na veřejnost se chodilo ve vysokých botách pod kolena přepásaných pásky.
Tričko si pod to klidně vemte, nebo třeba i pancíř. Záleží na vás.

Hezkým příkladem je tenhle obrázek Reyny, pancíř a přes to uvázané purpurové pallium.


Možná se ptáte v čem spočívá rozdíl mezi palliem a tógou. Krom toho, že pallium nosí ženy a tógu muži je zde rozdíl i ve zdobnosti, ženy mají pallia z různorodých barev, také jsou trochu odlišně uvazaná.

"Roucho" z kterého se tógy a pallia skládají jsou na rozdíl od řeckých elipsovitého tvaru. Takže jsou dole zakulacená a nesplývají rovně na zem jako u řeckých chitónů.

Ukázka ženského pallia. Žena na obrázku má pod tím tuniku, skládá se z jednoho kusu látky, přeloženého v 1/3 a převážného provázkem pod prsy. Takhle kompletní by mělo být oblečení snad jen při velmi formálních událostech. Třeba když Vás někdo pozve do budovy Senátu. Pak se hodí se na to takhle slavnostně ustrojit.


Mužská tóga


Tenhle dress code má i jednu výhodu a tou je jasný námět ke hře. Můžete třeba někoho požádat o pomoc s oblečením se do toto prostěradla, i mírná společenská faux pas na začátku, kdy vaše postava jaksi nepostřehne, že když ji předvolá prétor před Senát, tak není moc vhodné vzít si triko a džíny. Což by mohlo být jistě úsměvné, jen ať se to neděje pořád je jasné, že vaše postava se to třeba do měsíce naučí a někdo jí s tím pomůže.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama